Peňažné operácie sa v praxi uskutočňujú prostredníctvom peňažných platieb. Členiť peňažné operácie môžme na: a) FIŠKÁLNE peňažné operácie
b) KREDITNÉ peňažné operácie
c) ASEKURAČNÉ peňažné operácie
d) SEKURITNÉ peňažné operácie
e) TRANSFORMAČNÉ peňažné operácie.
Toto členenie peňažných oprácií môžme chápať v užšom slova zmysle, a okrem týchto skupín poznáme ešte dve skupiny, tovarovo-peňažné operácie a dôchodkové peňažné operácie.
Predaj alebo kúpa tovarov medzi ekonomickými subjektmi sa uskutočňuje prostredníctvom tovarovo-peňažnej operácie a dôchodkové operácie predstavujú také peňažné operácie, ktoré sa týkajú obyvateľstva, teda fyzických osôb. Môžu to byť napríklad výplaty týchto troch druhov dôchodkov: PRACOVNÝCH (platy, mzdy, prémie, štipendiá, odmeny, autorské honoráre), SOCIÁLNYCH (vdovských, starobných, invalidných, sirotských, podpora v nezamestnanosti) a KAPITÁLOVÝCH (dividendy z akcií, výhry v lotériách, úroky z depozít na účtoch v bankách).
Peňažné operácie môžme ešte členiť na platobné operácie a emisné operácie. Pri platobných operáciách nedochádza k zmene peňažnej zásoby a tieto sa ďalej členia na realizačné a transférové. Emisné peňažné operácie sú operácie, pri ktorých sa peniaze nepresúvajú medzi jednotlivými ekonomickými subjektmi, avšak u príslušných ekonomických subjektoch sa mení ich peňažná zásoba. Vystupujú v dvoch podobách: ako poskytovanie a splácanie bankových úverov a pôžičiek a nákup a predaj cenných papierov bankou.
Peňažnú zásobu predstavujú všetky reálne peniaze buď hotovostné alebo bezhotovostné v domácej alebo zahraničnej mene nachadzajúca sa u jednotlivých ekonomických subjektoch. Prostredníctvom peňažných operácií dochádza k zmene obsahu a kvality peňažnej zásoby, ktorá sa nachádza u jednotlivých ekonomických subjektov.